ARUP: Analiza możliwości rozbudowy Modlina

20 kwietnia 2018 09:31
23 komentarzy
Firma ARUP przygotowała analizę możliwości rozbudowy Modlina na zlecenie Przedsiębiorstwa Państwowego "Porty Lotnicze", która została zaprezentowana podczas wczorajszej (19.04) konferencji prasowej w Warszawie.
Reklama
"Przedmiotem raportu jest ocena koniecznego zakres rozbudowy Portu Lotniczego Warszawa/Modlin w kontekście możliwości przejęcia części ruchu obsługiwanego obecnie na Lotnisku Chopina w Warszawie przy jednoczesnej akomodacji prognozowanego ruchu już obecnego na lotnisku" - czytamy w raporcie Arup.

Głównym założeniem rozbudowy jest obsługa 9-10 mln pasażerów rocznie na lotnisku w Modlinie. Na całość ruchu składa się; od 6-7 mln pasażerów wynikające z prognoz ruchu oraz 3 mln pasażerów ruchu czarterowego przeniesionego z Lotniska Chopina. Port miałby skupić się na ruchu niskokosztowym i czarterowym oraz obsługiwać głównie samoloty kodu C m.in boeing 737 w różnych wersjach. Założono również możliwość pojawienia się samolotów kodu E m.in. boeing 787 czy airbus A330.

Analiza porównawcza została wykonana na podstawie charakterystyki takich portów jak Bruksela-Charleroi, Bergamo-Orio al Serio, Londyn-Luton, Rzym-Ciampino, Kolonia-Bonn, Paryż-Beauvais czy Berlin-Schoenefeld.

Droga startowa, płyty postojowe oraz drogi kołowania

Pierwszy z elementów rozbudowy według ARUP-a to nowa droga startowa. Według Ireneusza Kołodzieja z firmy Arup tylko końcówki (po 540 m) drogi startowej są stosunkowo w dobrym stanie, stan środka drogi startowej, według niego i przedstawionego raportu jest dużo gorszy. - Ta droga musi być wyremontowana. Nie jest gotowa na obsługę pasażerów powyżej 10 mln. Dobrze wiemy, że nikt się nie zgodzi na jej remont, ponieważ wiązałoby się to z wyłączeniem ruchu na prawie rok. Dlatego wraz z PPL-em proponujemy budowę nowej, równoległej DS z 4 zjazdami szybkiego ruchu - tłumaczy Kołodziej.


Nowa droga startowa zostałaby zlokalizowana na północ od istniejącej DS a jej długość wyniosłaby 2800 m. Obecna DS, po przeprowadzeniu remontu nawierzchni oraz instalacji dodatkowego oświetlenia nawigacyjnego będzie według analizy wykorzystywana jako równoległa droga kołowania, z możliwością czasowego jej wykorzystania jako drogi startowej (np. w trakcie remontu głównej DS).

Budowa niezależnej, drugiej drogi startowej to element, który łączy zamysł zarządu Modlina oraz analizę firmy ARUP. O wiele większa rozbieżność obu stron przypada na liczbę stanowisk postojowych dla samolotów. W planach przedstawionych w ub. tygodniu przez zarząd lotniska w Modlinie szacuje się rozbudowę płyty postojowej PPS1 do ok. 17 stanowisk dla samolotów kodu C. ARUP uważa jednak, że powinno być ich ponad 30, dla szacowanej obsługi ruchu o przepustowości 9-10 mln pasażerów rocznie. - Modlin zaprezentował w swojej koncepcji budowę 17 stanowisk. To nie jest wystarczająca liczba dla takiego ruchu. Również zaprezentowana infrastruktura w prezentacji zarządu nie podoła zapotrzebowaniu na prognozowany ruch dla tego podwarszawskiego lotniska - mówi Kołodziej.

W założeniach ARUP-a potrzebne jest zbudowanie nowych stanowisk postojowych w rejonie istniejącej płyty postojowej PPS-1 umożliwiających postój 27 samolotów kodu C oraz 4 kodu E. Dodatkowo 2 płyt do odladzania dedykowanych dla obu kierunków drogi startowej. Wybudowana zostałaby także droga kołowania równoległa do obecnej DS umożliwiająca kołowanie samolotu kodu E.

Terminal

Zarządzający Portem Lotniczym Warszawa/Modlin jest w posiadaniu projektu budowlanego rozbudowy istniejącego budynku terminala, który zgodnie z Planem Generalnym przewiduje dwa etapy; część odlotów i przylotów. Istniejący terminal posiada 12,5 tys. m kw powierzchni użytkowej przy ruchu 3 mln pasażerów rocznie. Według ARUP jest to dwukrotnie za mało, nawet bez rozbudowy. - Przy 3 mln pasażerów rocznie powierzchnia użytkowa lotniska powinna wynosić od 25 do 30 tys. m kw. Modlin ma 12,5 - mówi Kołodziej.


W założeniach zarządu Portu Lotniczego Warszawa/Modlin po rozbudowie (do 8 mln pasażerów rocznie) lotnisko zyskałoby powierzchnię użytkową 24,3 tys. m kw - czyli tyle ile według ARUP-a port powinien mieć już teraz - przy ruchu 3 mln podróżnych rocznie. W planach zarządu nie zmieni się liczba stanowisk check-in, dwukrotnie wzrośnie liczba stanowisk kontroli bezpieczeństwa oraz nieznacznie wzrośnie liczba gate-ów.


Jedynie liczba stanowisk kontroli dokumentów pokrywa się z założeniami ARUP-a. Według Kołodzieja plany zarządu są zdecydowanie niewystarczające dla szacowanego ruchu w Modlinie. - Od 50 lat zajmujemy się projektowaniem lotnisk, a nasi planiści z Warszawy od 10 lat - komentuje.

Infrastruktura lotniska

Możliwe jest posadowienie terminala wraz z pirsem prostopadłym pomiędzy dwoma rzędami stanowisk postojowych co umożliwi szybki i łatwy dostęp do stanowisk (także w wariancie bez instalacji pomostów pasażerskich). Jak tłumaczy przedstawiciel ARUP-a przedstawiona koncepcja wymaga zmiany aranżacji terminala w ramach istniejącej bryły, który jednak umożliwi w przyszłości rozbudowę terminala wraz z nowym pirsem.


W tej koncepcji lotnisko zyskałoby 204 tys. m kw powierzchni stanowisk postojowych PPS, 156 tys m kw dróg kołowania oraz 38,5 tys. m kw. powierzchni nowych płyt do odladzania umożliwiających jednoczesne odladzanie 2 samolotów kodu C lub jednego kodu E. Kołodziej zwraca uwagę na ważny aspekt dotyczący rozbudowy czyli lokalizacja infrastruktury towarzyszącej takiej jak; baza utrzymania sprzętu lotniska i firm handlingowych (place manewrowe oraz garaże), strażnica Lotniskowej Straży Pożarnej (z min. liczbą trzech wozów), parkingi odstawcze GSE oraz potencjalnie strefę dla ruchu cargo.

Kwestie środowiskowe

Jednym z argumentów przemawiających za Modlinem jest możliwość wykonywania operacji w nocy bez ograniczeń. ARUP zwraca jednak uwagę na liczbę dobowych operacji lotniczych uregulowanych pozwoleniem środowiskowym. Modlin posiada zgodę na 66 operacji na dobę - obecnie jest ich wykonywanych około 53. W szczycie letniego sezonu jak twierdzi Kołodziej ta liczba zostanie praktycznie wykorzystana, jednocześnie zauważając, że rozbudowa lotniska potroiłaby liczbę operacji do prawie 178 na dobę. Taka zmiana wymaga ponownego wniosku o decyzje środowiskową. - Nie da się szybko zwiększyć zgody na prowadzenie operacji powyżej 66 na dobę. Uzyskanie obecnej trwało 5 lat. Również nadchodzący sezon będzie w naszej ocenie maksimum dla tego portu - ocenia Kołodziej.

Innego zdania byli przedstawiciele zarządu na konferencji prasowej w ubiegłym tygodniu. - Latamy przez 19 godzin dziennie. Przez pięć pomimo, że lotnisko działa, nikt nie lata. Wyróżnia nas to, że nie mamy ograniczeń nocnych. Moglibyśmy to jeszcze wypełnić - mówił Piotr Okieńczyc, wiceprezes zarządu ds. operacyjnych lotniska w Modlinie.

Kosztorys planowanej rozbudowy

ARUP przedstawił także kosztorys szacowanej rozbudowy lotniska w Modlinie, powołując się na słowa przedstawicielu zarządu portu w Modlinie dotyczące sum, które nie mają pokrycia. - Nie podpisujemy się pod kwotami z prezentacji zarządu. Nie jest prawdą koszt 0 mln zł. pokazany w prezentacji zarządu za utrzymanie obecnego ruchu. Proszę doliczyć nakłady odtworzeniowe. Te kwoty również idą w milionach - komentuje ekspert ARUP-a.



Podobnego zdania jest PPL, który sumy podane przez ARUP-a uważa za realne. - Przedstawiona koncepcja to minimum dla ruchu czarterowego i niskokosztowego lotniska. Nie jest to bardzo rozbudowana koncepcja. To koncepcja minimalistyczna. 1,04 mld zł to jest realna kwota, potrzebna na planowane inwestycje - dodaje Mariusz Szpikowski, prezes PPL.

Według ARUP-a koszt 1,04 mld złotych to koszt potrzebny do rozbudowania lotniska w Modlinie do obsługi ruchu pasażerskiego od 8 do 10 mln pasażerów rocznie. Szacowana kwota samej rozbudowy to ok. 870 mln złotych, jednak ARUP założył 20 proc. rezerwy. W prezentacji zarządu lotniska rozbudowanie portu do przepustowości 17 mln pasażerów rocznie, czyli prawie dwukrotnie więcej niż zakłada ARUP to koszt 827 mln złotych.

- Jest różny typ ruchu jaki odbywa się na lotniskach. ARUP zrobił analizę, że chce nam kupić mercedesa, a my może chcemy Opla Insignie czy Corsę. Po prostu nasze lotnisko jest sprofilowane na inny model pasażera. Założeniem przy tworzeniu lotniska było proste - robimy lotnisko komplementarne dla tanich linii. Zostało ono tak zaprojektowane, sprofilowane i wybudowane. Rozbudowywać chcemy się również w tym samym standardzie. - komentował Jacek Kowalski, burmistrz Nowego Dworu Mazowieckiego w rozmowie z dziennikarzami po konferencji prasowej.

Podsumowanie

Głównym elementem dotyczącym szans na rozbudowę i inwestycję w Modlinie przez PPL będzie wykonanie pełnej analizy due digilence. Zgoda według Szpikowskiego została uzyskana w ub. środę na walnym posiedzeniu zarządu lotniska w Modlinie, choć jak twierdzi burmistrz Nowego Dworu Mazowieckiego była ona wydana już w grudniu ub. roku. - Na due digilence wyraziliśmy zgodę 7 grudnia ub. roku, przedwczoraj ten punkt nie został w ogóle rozpatrzony, bo został rozpatrzony właśnie w grudniu. Na początku stycznia rada nadzorcza również wyraziła zgodę. Nie wiem czemu ARUP nie wykonał tej analizy - dodał Kowalski.

Wykonanie analizy due digilence przez ARUP powinno, według zapewnień firmy, zająć około 6 tygodni. Decyzja o inwestycji w Modlinie jednak nie wpłynie na rozbudowę lotniska w Radomiu, które ostatecznie zostało wybrane jako lotnisko komplementarne dla Lotniska Chopina. Co nie oznacza, że inwestycje w Modlinie nie są potrzebne ponieważ podwarszawski port prawie wyczerpuje swoją przepustowość.

W ub. roku w Modlinie obsłużono prawie 3 mln pasażerów, przedstawiciele zarządu zakładają możliwość obsłużenia do 4,2 mln pasażerów co jednak może znacząco przełożyć się na komfort pasażerów.

*artykuł powstał na podstawie danych z raportu ARUP.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_39c5b 2018-04-24 16:34   
gość_39c5b - Profil gość_39c5b
@gość_0cfc7 za to RDO to po prostu strzał w dziesiątkę i wielki potencjał, a nie pis-kownica? co was boli ten Ryan? cennik zbudowany jest jak wiele cenników lotniskowych w całej europie, wozisz więcej-płacisz mniej. jak PPL zmieniał cennik pod LOT to krzyczano, że każdy może zasilać tranzyt, tylko ciekawe, że tylko LOT ma tranzyt w WAW...
gość_1bc17 2018-04-23 21:11   
gość_1bc17 - Profil gość_1bc17
Do gość_d0404
Nie promuje Radomia!
Rozmowy zaczęły się od Modlina ale ta grupa hochsztaplerów mówiąc delikatnie nie jest zdolna do racjonalnej współpracy...
Najlepiej dać im kasę nie pytając o cel i sens - tu odsyłam do nadzoru nad budową tego portu.
Czy pożyczyłbyś pieniądze proszącemu nie mając pojęcia o jego wypłacalności i kondycji finansowej - wątpię...
Do marcowy
KONKURENCJA jest biegunowo odległa od DUMPINGU!!!
gość_d0404 2018-04-23 16:01   
gość_d0404 - Profil gość_d0404
Jako zwykły, ale coraz bardziej świadomy pasażer, mam nadzieję, że ta dot. Modlina analiza szykowana za 6 tygodni zostanie przygotowana rzetelnie. Po tym co się dzieje wokół Okęcia straciłem niestety sporo zaufania do ludzi, którzy (nie)myślą o innych podróżnych w Polsce. Szczególnie po tym jak widzę te przytoczone wcześniej ceny LOT i czerwony dywan, który rozkłada się tej linii na Okęciu. Polak musi latać na Węgry i stamtąd zaczynać podróż LO do LAX, żeby było taniej (wczoraj wyświetlała mi się reklama LOT do Los Angeles od 2810 zł)??? Pana prezesa też wysłałbym w tamtym kierunku. Nie do Budapesztu, ale także na południe. Na krótszy dystans. Niech jeździ do pracy w PPL w Warszawie przez Radom, który tak uparcie promuje. Za swoje oczywiście. Może wtedy zacznie patrzeć na świat trochę innymi kategoriami. Bo to co chce fundować zwykłym ludziom (tym latającym głównie bliżej do pracy i na weekendy/urlopy europejskie), smutne, ale nie mieści się w głowie.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy